انواع سردردReviewed by Admin on Jul 8Rating: 4.0سردردهایی که باعث بیدار شدن از خواب هستند را باید جدی گرفت

سردردهایی که باعث بیدار شدن از خواب هستند را باید جدی گرفت:

در بسیاری از موارد دلیل آن می تواند سردرد میگرنی شدید یا سردرد کلاستر باشد که نیاز به کنترل شدن توسط پزشک را دارند. افزایش فشارخون در خواب علت مهم دیگر است و به افراد مبتلا به فشارخون توصیه می شود اگر نیمه شب با سردرد بیدار شدند فشارخون خود را اندازه گیری کنند.
خوابیدن با معده سنگین و مثانه پر نیز می تواند باعث سردرد نیمه شب شود.
گاهی علت سردرد بیدار کننده بیمار مورد جدی تری مانند افزایش فشار داخل جمجمه باشد

سردردهای خطرناک چه علائمی دارند؟

سردرد شدید ناگهانی بدون سابقه مشابه، سردرد به همراه یک نقص عصبی مثل کاهش بینایی یا اختلال تعادلی یا حرکتی، سردردهای تشدید یابنده، سردرد پیشرونده در بارداری و یا هفته های اول پس از زایمان، سردرد در سن زیر ۵ سال یا بالای ۵۰ سال، سردرد در کسانی که سابقه بدخیمی در هرجای بدن دارند و یا داروهایی که ایمنی را کاهش می دهند مثل کورتیکواستروئید ها باید جدی گرفته شوند و ممکن است در صورت بی توجهی به آنها به طور بالقوه خطرناک باشند.

انواع سردرد

 سردرد در ناحیه بالای چشم و پیشانی ممکن است بدلیل خستگی زیاد چشم باشد:

در صورت نیاز به کار طولانی چشم با فواصل ۳۰ تا ۴۰ دقیقه به مدت حداقل ۲ دقیقه چشمهای خود را ببندید و سپس باز نموده و مدت کوتاهی به فاصله دور نگاه کنید و بعد از آن به کار خود ادامه دهید. همچنین اگر خستگی زودرس چشمها و یا احساس عدم وضوح تصاویر را دارید حتما به پزشکان متخصص چشم مراجعه نمایید.
 اگر سردرد شما بیشتر در ناحیه شقیقه ها است ممکن است در طول روز و یا خواب دندانهایتان را بر روی هم فشار می دهید یا به هم می سایید و یا زیاد آدامس می جوید. جهت جلوگیری از فشار دندانها بر روی هم تمرین شل کردن فک ها کمک کننده است.
 قابل توجه بيماران مبتلا به سردرد یادداشت کردن روزهای سردرد و علتهای احتمالی مثل مصرف غذای خاص، کم یا زیاد خوابیدن، استفاده از مواد شوینده مثل وایتکس. محرکهای عصبی، مصرف بعضی داروهای گیاهی یا شیمیایی، گرسنگی و . . ..، زمان سردرد و محل سردرد و توضيح شدت سردرد و تهيه اين اطلاعات بصورت يك ليست موقع مراجعه به پزشك مغز و اعصاب براي تشخيص نوع سردرد كمك كننده است.